طرح درس  روشها و فنون تدریس کارگاه روش تدریس

ایوب روحی

بسمه تعالی

روش ها و فنون تدریس 2. بخش کارگاهی

برنامه هفتگی تدریس درس نام استاد

کاردانی ناپیوسته نیمسال دوم 1402-1401

دوشنبه

4-6

روز کلاس ساعت کلاس

هفته

عنوان درس

اول

کلیات- معرفی درس

دوم

طراحی اموزشی

سوم

رویکردها در طراحی اموزشی

چهارم

مهارتها و فنون تدریس

پنجم

چالش های معلمی در کلاس درس

ششم

دیدگاه ها و فلسفه تربیتی معلم در موقیت واقعی تدریس

هفتم

بررسی و ارزیابی روش ها و الگوهای تدریس

هشتم

بررسی و ارزیابی روش ها و الگوهای تدریس

نهم

اصول و روشهای مشاهده در کلاس درس

دهم

ایجاد موقعیت های نمایشی در کلاس درس

یازدهم

ارائه گزارشها توسط دانشجویان از مشاهدات عینی کلاس درس

دوازدهم

بحث، تحلیل و بررسی از موقعیتهای تدریس

سیزدهم

بحث و نتیجه گیری از روش های تدریس عملی توسط دانشجویان

چهاردهم

ارزشیابی و انواع ان در موقعیتهای واقعی کلاس درس

پانزدهم

ارزشیابی و انواع ان در موقعیتهای واقعی کلاس درس

شانزدهم

ارزشیابی از دانشجویان

منابع درسی:

۱- شعبانی، حسن، مهارتها ی آموزشی و پرورشی، انتشارات سمت

نحوه ارزشیابی:

الف: :. بررسی عملکرد دانشجو بر اساس طرح سوال،پیگیری موضوعات و مشارکت فعال ب:ارائه گزارش از مشاهدات واقعی در کلاس درس ج: تدریس عملی در کلاس د:ارزشیابی پایانی

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج


بخش اول: نظریه ها و دیدگاههای مختلف در زمینه آموزش و عوامل مؤثرآن
فصل اول: ضرورت تحول در نظامهای آموزشی
فصل دوم:کارکرد فرهنگ و ذهن در فرآیند آموزش و یادگیری
فصل سوم: تجزیه و تحلیل ماهیت و عملکرد آموزش
فصل چهارم:عوامل مؤثر برانگیزش
فصل پنجم: نقش انگیزش در فعالیتهای آموزشی
بخش دوم: رویکردها و الگوهای آموزش
فصل ششم: رویکرد آموزش معلم- محور( آموزش مستقیم)
فصل هفتم: رویکرد آموزش شاگرد- محور
فصل هشتم: رویکرد اجتماعی آموزش
فصل نهم: رویکرد راهیابانه( اکتشافی و ابتکاری)

طرح درس روانشناسی تربیتی.

ایوب روحی

روانشناسی تربیتی

بسمه تعالی

برنامه هفتگی تدریس درس نام استاد

دوشنبه

کاردانی ناپیوسته نیمسال دوم 1402-1401

6-8

روز کلاس ساعت کلاس

هفته

هدف کلی

هدف های جزیی و موضوعات تدریس

اول

کلیات و معرفی درس

تعریف . توضیح و هدف روانشانسی تربیتی

دوم

پژوهش در روانشانسی تربیتی

سوم

طراحی حیطه ها و اهداف اموزشی

طبقه بندی اهداف اموزشی در تدریس

چهارم

حیطه ها واهداف اموزشی از دیدگاه بلوم

پنجم

شکل های اساسی یادگیری- رفتار ورودی- سنجش اغازین- سبک های اساسی یادگیری

ششم

نظریه های یادگیری و اموزش

نظریه رشد پیاژه و کاربرد ان درآ موزش

هفتم

نظریه رشد ویگوتسکی و کاربرد ان درآ موزش

هشتم

نظریه اموزشی ازوبل وکاربرد ان در آموزش

نهم

نظریه اموزشی بندورا و کاربرد ان در اموزش

دهم

اجرای روشهای مختلف اموزشی

روشهای اموزش حل مساله و تفکر انتقادی

یازدهم

روشهای اموزش افرینندگی و خلاقیت

دوازدهم

روشهای اموزش مفاهیم و اصول

سیزدهم

اموزش به کمک روشهای تغییر رفتار

چهاردهم

شیوه های ارزشیابی

تعریف، توضیح و هدف ارزشیابی

پانزدهم

انواع روش های ارزشیابی

شانزدهم

ارزشیابی از دانشجویان

منابع درسی

سیف، علی اکبر، روانشناسی پرورشی، انتشارات آگاه

نحوه ارزشیابی:

الف: :. بررسی عملکرد دانشجو بر اساس طرح سوال،پیگیری موضوعات و مشارکت فعال . ب: ارائه و گزارش یک موضوع انتخابی در طول ترم. ج : ارزشیابی پایانی

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج

طرح درس سنجش و اندازه گیری پیشرفت تحصیلی.. اموزش ابتدایی

ایوب روحی

بسمه تعالی

سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی

برنامه هفتگی تدریس درس نام استاد

کاردانی ناپیوسته نیمسال دوم 1402-1401

30/7 تا 30/13 سه جلسه

شنبه

روز کلاس ساعت کلاس

هفته

عنوان درس

اول

- مفاهیم كلی مقیاس، اندازه گیری، آزمودن، آزمون، سنجش، ارزيابی

دوم

مفهوم سنجش و رابطه و نقش ان در اموزش

سوم

نقش آزمونهای پیشرفت تحصیلی در بهبود شرايط آموزشی- يادگیری
- دسته بندی انواع آزمونهای پیشرفت تحصیلی
- آزمونهای پیشرفت تحصیلی معلم ساخته و میزان شده

چهارم

معرفی هدف آموزشی و استاندارد (محتوايی و عملکردی
- حوزه های سه گانه يادگیری

پنجم

طبقه های شش گانة حوزه شناختی
- طبقه های پنج گانة حوزه عاطفی

طبقه های شش گانة حوزه روانی- حركتی

ششم

معرفی آزمونهای توانايی و آزمونهای عاطفی
- آشنايی با آزمونهای استعداد و پیشرفت تحصیلی

هفتم

آزمون صحیح غلط، ويژگیها، انواع، قواعد تهیه، موارد استفاده، امتیازها و محدوديتها
- آزمون جوركردنی، ويژگیها، انواع، قواعد تهیه، موارد استفاده، امتیازها و محدوديتها
- آزمون چندگزينهای، ويژگیها، انواع، قواعد تهیه، موارد استفاده، امتیازها و محدوديتها

هشتم

آزمون تشريحی يا انشايی، ويژگیها، انواع، قواعد تهیه، موارد استفاده، امتیازها و محدوديتها
- آزمون كوته پاسخ، ويژگیها، انواع، قواعد تهیه، موارد استفاده، امتیازها و محدوديتها
- آزمونهای عملکردی، ويژگیها، انواع، قواعد تهیه، موارد استفاده، امتیازها ومحدودیتهاا

نهم

ازمونهای ملاکی و هنجاری قواعد تهیه

دهم

ارزشیابی کیفی و توصیفی

قواعد اجرا و تهیه کار پوشه

یازدهم

ارزشیابی کیفی و توصیفی

قواعد اجرا و تهیه کار پوشه

دوازدهم

سنجش عملکردی.

دسته بندی گرانلاند

دسته بندی نیتکو

سیزدهم

سنجش مشاهده ای و ارزشیابی تحصلی

مقیاس های درجه بندی

چهاردهم

اجرا نمره گذاری و تحلیل آزمون
استفاده از ارزش های آماری برای تفسیر نمره های آزمون

پانزدهم

هنجارها و نیمرخها
روایی آزمون
پایان آزمون

شانزدهم

ارزشیابی از دانشجویان

منابع درسی

سیف، علی اکبر، سنجش فرایند و فراورده های یادگیری، انتشارات نشر دوران

نحوه ارزشیابی:

الف: مشارکت دانشجویان در فرایند کلاس. ب: طراحی و تدوین ازمون پیشرفت تحصیلی. ج : بررسی و تحلیل یک نوع ازمون توسط دانشجو و ارائه گزارش د: ارزشیابی پایانی

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج

الگوی معتبر بنامه درسی چند فرهنگی

عنوان

ارائه الگوی معتبر برای برنامه درسی مبتنی بر توجه به همه خرده فرهنگ ها در نظام برنامه درسی ایران

نویسندگان

روحی ایوب | ناطقی فائزه | عزیزی نعمت اله | جلالوندی مهناز

کلیدواژه

خرده فرهنگ ها

برنامه درسی ایران

چندفرهنگی

اعتبار سنجی

چکیده

 این پژوهش به دو هدف صورت گرفته است: نخست, بررسی وضعیت موجود و توجه به مولفه های مربوط به خرده فرهنگ ها بر اساس دو عنصر اهداف و محتوای برنامه درسی ایران, دوم, طراحی و اعتبار سنجی الگوی مناسب بر اساس دیدگاه متخصصان برنامه درسی که در آن تبدیل به وضعیت مطلوب شود. روش پژوهش حاضر از حیث هدف کاربردی است که از طریق تحقیق ترکیبی از نوع اکتشافی, به بررسی و پاسخگویی سئوالات پژوهش می پردازد. از آن جا که ماهیت پژوهش مستلزم بررسی و تحلیل دیدگاه ها, تجارب و نظرات استادان و صاحب نظران حوزه آموزش چندفرهنگی است, از روش پدیدارشناسی استفاده شده است. جامعه آماری این پژوهش شامل همه متخصصان حوزة برنامه درسی آموزش چندفرهنگی در آموزش و پرورش و دانشگاه های کشور بود که برای نمونه گیری از آن ها, از روش نمونه گیری هدفمند مبتنی بر گلوله برفی استفاده شد. همچنین برای جمع آوری اطلاعات در سوال اول از روش تحلیل و بررسی کتاب های مربوط و در سوال دوم و چهارم از رویکرد مصاحبه, بهره گرفته شده است. یافته ها: نتایج به دست آمده در سوال نخست نشان داد که توجه به اقوام و فرهنگ ها در اهداف و محتوای برنامه درسی دوره متوسطه اول, کمترین جایگاه را دارد. در سوال دوم, تمامی متخصصان و استادان دانشگاه ها بر توجه به خرده فرهنگ ها در برنامه درسی اذعان داشتند. آنها دیدگاه های خود را در زمینه لحاظ کردن اهداف آموزشی, موضوعات و محتوای برنامه درسی مبتنی بر اقوام و فرهنگ های ایرانی به عنوان دو عنصر برنامه درسی بیان کردند. با استفاده از کد گذاری اولیه, دو عنصر هدف و محتوا از میان نظرات آنها استخراج گردید. سپس بر اساس دیدگاه های آنها الگویی مناسب برای توجه و دقت بیشتر به این مهم طراحی شد. الگوی طراحی شده, بیانگر توجه بیشتر مولفان و سیاستگذاران آموزش و پرورش به موضوع اهداف و محتوای برنامه درسی در توجه به اقوام و فرهنگ ها است. این الگو از دیدگاه متخصصان و دست اندرکاران آموزشی و دانشگاهی معتبر تشخیص داده شد

برنامه درسی

ارائه الگوی برنامه درسی مبتنی بر توجه به همه خرده فرهنگها در نظام برنامه درسی دوره اول متوسطه ایران

دوره 5، شماره 11، بهمن 1401، صفحه 6606-6625

10.30510/psi.2022.354409.3801

ایوب روحی؛ فائزه ناطقی؛ نعمت اله عزیزی؛ مهناز جلالوندی

  • مشاهده مقاله
  • اصل مقاله

    چکیده

    این پژوهش هدف دو گانه دارد. نخست، بررسی وضعیت موجود توجه به مولفه های مربوط به خرده فرهنگها در دو عنصر اهداف و محتوای برنامه درسی ایران و دوم طراحی و اعتبار سنجی الگوی بر اساس دیدگاه متخصصان برنامه درسی که در ان تبدیل به وضع مطلوب بشود. پژوهش حاضرازحیث هدف کاربردی می باشد و با استفاده از روش تحقیق ترکیبی از نوع اکتشافی به بررسی و پاسخگویی سئوالات پژوهش، پرداخته می شود. از آن جا که ماهیت پژوهش مستلزم بررسی و تحلیل دیدگاه ها، تجارب و نظرات صاحب نظران حوزه آموزش چندفرهنگی است، از روش پدیدارشناسی استفاده شد. به منظور نمونه گیری از آن ها، از روش نمونه گیری هدفمند مبتنی بر گلوله برفی استفاده شد. همچنین برای جمع آوری اطلاعات در سوال اول از روش تحلیل و بررسی کتابهای مربوط و در سوال دوم وچهارم از رویکرد مصاحبه، بهره گرفته شد. در بخش یافته ها، نتایج به دست امده در سوال اول نشان داد که توجه به اقوام و فرهنگ ها در برنامه درسی دوره اول متوسطه کمترین جایگاه را دارد. در سوال دوم تمامی متخصصان و اساتید دانشگاهی بر توجه به خرده فرهنگها در برنامه درسی اذعان داشتند در این زمینه آنها دیدگاههای خود را در رابطه با لحاظ کردن اهداف آموزشی، موضوعات و محتوای برنامه درسی مبتنی بر اقوام و فرهنگ های ایرانی به عنوان دو عنصر برنامه درسی بیان کردند و بر اساس دیدگاههای انها الگوی برای توجه و دقت بیشتر به این مهم طراحی شده که از منظر متخصصان معتبر تشخیص داده شد.

    کلیدواژه‌ها

  • برنامه ریزی درسی
  • خرده فرهنگها
  • دوره اول متوسطه
  • پدیدارشناسی

طرح درس ترمی روش تدریس مطالعات اجتماعی. ویژه دانشجویان  کاردانی اموزش ابتدایی

ایوب روحی

روش تدریس مطالعات اجتماعی

بسمه تعالی

برنامه هفتگی تدریس درس نام استاد

30/7 تا 30/13 سه جلسه

شنبه

کاردانی ناپیوسته نیمسال دوم 1402-1401

روز کلاس ساعت کلاس

هفته

هدف کلی

هدف های جزیی و موضوعات تدریس

اول

تعاريف و ماهيت درسی مطالعات اجتماعی

معرفی درس مطالعات اجتماعی

وجه تمايز مطالعات اجتماعی و علوم اجتماعی
ضرورت و اهميت برنامه ی درسی مطالعات اجتماعی

ويژگیهای کلاس درس مطالعات اجتماعی

دوم

حيطه های اصلی در آموزش مطالعات اجتماعی

حيطه ی دانش و شناخت
تلفيق موضوعات و مفاهيم - انواع تلفيق - تلفيق حوزه های موضوعی در برنامه ی درسی مطالعات اجتماعی ايران

سوم

حيطه ی مهارتها

فرايند کاوشگری محيطی و اجتماعی و پرورش مهارتها

رابطه ی کاوشگری و پرورش مهارتها
مطالعات اجتماعی و تقويت مهارتهای مشترک با ساير دروس

چهارم

حيطه ی ارزشها و نگرشها-

عوامل مؤثر در شکل گيری نظام ارزشی -آموزش ارزشها در برنامه ی درسی مطالعات اجتماعی

پنجم

اصول و روشهای ياددهی ــ يادگيری مؤثر در
آموزش مطالعات اجتماعی

ويژگیهای يادگيری و تدريس مؤثر مطالعات اجتماعی - طراحی واحد يادگيری

ششم

روشهای مؤثر در آموزش مطالعات اجتماعی - گسترش روشهای فعال

هفتم

معرفی برخی رويکردها و روشهای نو و مؤثر در آموزش مطالعات اجتماعی

رویکرد تفکر مفهومی

هشتم

رويکرد مبتنی بر رويدادهای جاری - پژوهشگری يا کاوشگری و ّ حل مسئله
مطالعه ی ميدانی- تفکر مفهومی

نهم

دهم

نظریه های یادگیری در مطالعات اجتماعی

کاربرد نظریات پیاژه – برونر و گاردنر در تدریس مطالعات اجتماعی

یازدهم

کاربرد نظریات پیاژه – برونر و گاردنر در تدریس مطالعات اجتماعی

دوازدهم

ملاحظاتی پيرامون آموزش جغرافيا، تاريخ و مدنی

اهمیت و روش اموزش اساسی تاریخ- رویکردها

سیزدهم

اهمیت و روش اموزش اساسی جغرافیا - رویکردها

چهاردهم

اهمیت و روش اموزش اساسی مدنی - رویکردها

پانزدهم

شیوه های ارزشیابی

سنجش و ارزشیابی- اهداف و راهکارها

شانزدهم

ارزشیابی از دانشجویان

منابع درسی:رو ش های آموزش مطالعات اجتماعی ـ مؤلفان: دکتر ناهيد فلاحيان، دکتر محمد باقر آرام، مريم نادری و آمنه احمدی

نحوه ارزشیابی:الف:. بررسی عملکرد دانشجو بر اساس طرح سوال،پیگیری موضوعات و مشارکت فعال ب: گزارش و ارائه نحوه تدریس یک موضوع کتاب درسی ابتدایی ج:ارزشیابی پایانی

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی-دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج